KURBAN BAYRAMINDA SİDEYE GİTMEK İÇİN 10 SEBEP


Antalya’nın en gözde tatil beldelerinden olan Side, Manavgat ilçesinin tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü bir mahallesidir. Tarihi Hititlere kadar uzanmakta, birçok uygarlığa ait tarihi eserleri ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Yaklaşan Kurban Bayramı için henüz bir tatil planı yapmamış olanlara Side’nin gezilip görülecek yerleri hakkında bilgi vermek ve Side’ye gitmek için ne kadar çok sebep olduğunu belirtmek istiyoruz. Side gezilecek yerler bakımından o kadar zengin ki Kurban Bayramı tatili Side’yi gezmek için yeterli olur mu ona siz karar verin.

1-Side Apollon Tapınağı

Roma döneminin mimari yapılarından olan Side Apollon Tapınağı, Tanrı Apollon için yapılmış bir eserdir. Dikdörtgen bir yapısı olan tapınakta korint başlıklı sütunlar dikkat çekiyor. Side’nin adeta simgesi haline gelen bu eser her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor. Side’ye gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir eser olarak Roma dönemi mimarisini tüm ihtişamı ile yansıtan Apollon Tapınağı, M.S 150 yılına dayanan tarihi çizgileri ile adeta görenleri o dönemlere götürüyor. Işık, güzelli ve sanat tanrısı olan Apollon aynı zamanda ateşin ve şiirin tanrısı olarak ta biliniyor. Adı değişmeyen ve Roma mitolojisinde adı geçen tek tanrı olan Apollon için yapılmış Apollon tapınağını görmeden Side’den gelmeyin.

2-Side Antik Kenti

Yunan, Lidya, Pers, Helenistik, Suriye ve daha birçok medeniyetin hâkimiyeti altına giren Side Antik Kenti, her medeniyetten taşıdığı izlerle dolu eserlere sahip adeta bir tarihi eser cennetidir. Side Antik Kenti’nde yürüyerek birçok tarihi eseri yakından gezip görebilir, dönemine ait olağanüstü güzelliklere sahip eserlere hayran kalabilirsiniz. Konaklama sorunu olmayan Side’de Hane Otel hem ekonomik hem de kaliteli bir konaklama hizmeti sunmakta, güler yüzlü ekibi ile her zaman müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.

3-Side Müzesi

Roma, Bizans ve Helenistik dönemine ait tarihi eserler, binlerce yazıt, kabartma, heykel, sütun ve lahitlerle dolu olan Side müzesi, Side’nin tarihi geçmişini gözler önüne seren binlerce eserle doludur. Side gezilecek yerler bakımından turistleri adeta o dönemlere götürmekte, olağan üstü güzellikteki tarihi eserleri ile ünlü Side müzesi ile antik bir ziyafet çekmektedir. Side müzesi sadece içindeki tarihi eserleri ile ünlü değildir. Çünkü müze binası 5-6. yy larda yapılmış olan agora hamamındadır. Yani daha müzeye girerken tarihi koklamak ve eserleri görmeden binanın ihtişamı ile heyecanlanmak kaçınılmazdır. Hane Hotels Side’de konaklama için en doğru tercihlerden biri olarak misafirlerine her türlü konforu sunmakta, birçok aktiviteler, ücretli ücretsiz hizmetleri ile farkını ortaya koymaktadır.

4-Aspendos Köprüsü

Side’ye gidilip te Aspendos Köprüsü’nü görmeden gelmek olmaz. En önemli ve en dikkat çekici tarihi eserlerden biri olan Aspendos Köprüsü, Köprüçay üzerinde kuruludur. Diğer adı Köprüpazar köprüsüdür. Romalılar tarafından 4. yy da inşa edilmiştir. Aspendos Köprüsü 13. yy da Selçuklular tarafından tekrar inşa edilmiş, bugünkü Selçuklu dönemine ait görüntüsüne 13. yy da kavuşmuştur. Selçuklu tarihini yansıtmanın yanında Roma dönemine ait çizgiler de taşımaktadır. 259.5 mt uzunluğa sahiptir. Muhteşem bir manzarası olan Aspendos Köprüsü’nde gezebilir, manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Doğa ve tarihi eserlere doyacağınız Side gezilecek yerler olarak sizlere tatil boyunca doyumsuz bir zaman geçirtecektir.

5-Manavgat Şelalesi

Görenlerin hayran kaldığı ve ilk fırsatta tekrar görmek istediği Manavgat Şelalesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin gezip gördüğü bir yerdir. Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biri olarak turistler tarafından çok rağbet görmektedir. Antalya merkeze 72 km uzaklıkta olup, çevresi piknik ve mesire yeri bakımından çok güzeldir. 3-4 metre yüksekten dökülen şelalenin yarattığı manzara görülmeye değer. 180 mt genişliği bulunan şelalenin gözleri okşayan güzelliğini görmeden ve çıkardığı su sesini dinlemeden Side’den ayrılmak olmaz. Kalacak yer için hiç düşünmeden Hane Hotels tercih edilebilir. Deniz manzarası, turistler için her türlü konforu ve hizmet kalitesi ile konaklama için Hane Oteli seçenler pişman olmuyor.

6-Anıtsal Çeşme

Side’nin çeşmeleri ile tarihi ve anıtsal. Nymphaeuma veya diğer adı ile Anıtsal çeşme Side Antik Kentinin hemen girişindedir. Romalılar tarafından inşa edilmiş olup Anadolu sınırları içindeki en muhteşem ve en görkemli çeşmedir. M.Ö 2. yy da yapılan çeşmenin tam 21 sütunu var. Side halkı Anıtsal Çeşme’ye Dokuz Çeşme diyor. Roma dönemine ait güzel bir eser daha görmek istiyorsanız Anıtsal Çeşme’yi mutlaka görmelisiniz.

  7-Side Antik Tiyatro

Side Antik Tiyatro 20 bin kişiyi alabilecek büyüklükte bir tarihi mekandır. Antik Tiyatro denilse de Roma döneminde kanlı gladyatör karşılaşmalarına, yarışlara ve hayvan mücadelelerine ev sahipliği yapmıştır. Yapısı kemerli bir görüntüye sahip olmakta, Cavea, Oskestra ve Scene adı verilmiş olan bölümlerden oluşmaktadır. Oldukça büyük bir anıtsal yapı olan Side Antik Tiyatro, yarım daire şeklinde olup seyirci bölümü iki kattır. Antalya merkeze 75 km, Manavgat’a 7 km uzaklığındadır. Side’de konaklamak, Side Antik Tiyatroyu ve diğer tarihi mekanları görmek için Hane Otel her yere olan yakınlığı ile ilk tercihler arasındadır.

8-Tyche Tapınağı

Örneğine az rastlanır bir yapısı olan Tyche(Tüke) Tapınağı, yuvarlak mimarisi ile dönemin en prestijli eserlerindendir. Gökyüzü Tanrısının tapınağı olan Tyche Tapınağı, süslü friz araları ve 6.4 mt boyundaki 12 sütunu ile göz alıcıdır. Geçmişi 2.000 yıl öncesine dayanmakta, M.S 2. yy da Sideliler tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Yüksekliği 2 mt olan tapınağın bir platform üzerinde olması ve dairesel sütunların piramide benzer bir çatı ile örtülü olması çok dikkat çekicidir. Side gezilecek yerler araştırıyor ve Side’ye gitmeyi düşünüyorsanız Tyche Tapınağı’nı görmenizi tavsiye ederiz. Otel olarak ta Hane Otel hizmet kalitesi ile tercih edeceğimiz bir konaklama merkezidir.

9-Vespasianus Anıtı

Roma imparatoru Vespasianus’a adandığı tahmin edilen Vespasianus Anıtı iki kademeli bir platform üzerinde yer alır. Anıtın tam ortasında bulunan niş dikkat çekmekte, işlevini yitirmiş yapısı ile dikkat çekmektedir. İnşa edildiği yerden sökülerek sütunlu caddeye yerleştirilen Vespasianus Anıtı taşındığı yeni yerinde çeşme olarak restore edilmiştir. M.S 69-79 yıllarında imparator Vespasianus’a adanan bu tarihi anıtı görmek sizleri de tarih öncesine götürecektir. Konaklama için Side’de onlarca alternatif bulabilir, en çok tercih edilen Hane Hotels seçiminizle iyi bir tatil geçirebilirsiniz.

10-Hamam/Sauna

Side’ye gidilir de en konforlu ortamlarda gevşeyip rahatlayacağınız Türk hamamlarına uğramadan Side’den ayrılmak olmaz. Günü yorgunluğunu atacağınız hamam ve saunalarda masajla rahatlayabilir, hamam keyfi yaparak Side’ye özel hamam sauna ziyafeti çekebilirsiniz. Side merkeze sadece 4 km uzaklıkta olan Hane Otel konaklama için tercih edebileceğiniz bir otel olarak hamam ve saunalara oldukça yakındır. Hamam keyfinden sonra hemen otelinize dönebilir, deniz manzaralı Hane Hotels keyfini gün boyu yaşayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Side’yi gezip görmek için çok sebep var. Side’de gezilip görülecek yerler bunlarla sınırı kalmıyor. Selge, Seleukia, Etenna, Alarahan, yaylalar, Devlet Agorası, Aslanlı Mağarası, Köprülü Kanyon Milli Parkı ve daha birçok tarihi, doğal ve turistik mekanları sizleri bekliyor. Doğal güzellikleri ve tarihi mekanları yanında tatilin vazgeçilmezi olan deniz ve yüzme için o kadar güzel plajları var ki. Büyük Plaj, Sorgun Plajı, Kumköy Plajı ve Side Halk Plajı tertemiz denizi ve kumu ile turistlere tam bir deniz sefası sunuyor.

Tertemiz ve pırı pırıl bir denizde yüzmek, yine tertemiz bir kumsalda güneşlenmek için Side Kurban Bayramı tatilini her bakımdan en güzel şekilde değerlendireceğiniz bir beldedir. Hem eşsiz tarihi eserleri görecek hem de denizin, kumun ve güneşin tadını doyasıya çıkarma fırsatı bulacaksınız. Gördüğünüz gibi Kurban Bayramında Side’ye gitmek için birçok geçerli sebebiniz var. 

Şimdiden hepinize iyi tatiller…

Neden Çağlatur?

En İyi Fiyatlar

Caglatur.com size en uygun otel fiyatları ve en uygun tur fiyatlarını sunmak için özel anlaşmalar sağlamaktadır. Çağla Tur, ülkemizdeki tatilcilere ve yabancı turistlere Ekonomik Tatil fırsatlarını ve en iyi tatil fiyatlarını sunmaya devam edecektir.

Kaliteli Hizmet

Çağla Tur, 18 yıldır kaliteli hizmet anlayışını sektöre kabul ettirmiş TURSAB üyesi bir seyahat acentesidir. Ekonomik Tatil’in adresi Çağla Tur’da en uygun fiyatlar ve kaliteli hizmet anlayışı yıllardır değişmeden devam etmektedir.

Güvenli Alışveriş

Sitemiz en gelişmiş online güvenlik sistemleri ile korunmaktadır. Siz değerli ziyaretçilerimizin bilgileri SSL güvenlik sertifikalı yazılımlarla güvenliğimiz altındadır. Çağla Tur’da online rezervasyonunuzu hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

En Kaliteli Tesisler

Ekonomik Tatil mottosu ile siz değerli ziyaretçilerimize en uygun fiyatları sunarken şirket bünyemizde oluşturduğumuz kaliteyi, çalıştığımız tüm tesislere de yansıtmaktayız. Caglatur.com sitemizde yer alan tüm tesisler ülkemizin saygın ve kaliteli tesisleridir.